Szkoła Podstawowa w Krępcu

Idź do spisu treści

Menu główne

2016/2017

Archiwum
 

Mikołaj dla DOMU DZIECKA W RYBCZEWICACHOd dnia dzisiejszego, we wsłpracy z naszymi absolwentami, ruszamy z akcją świąteczną, w której będziemy zbierać słodycze dla dzieciaków . W ten sposób pomagamy klubowi AVIA Świdnik przygotować paczki pod choinkę dla dzieci z DOMU DZIECKA W RYBCZEWICACH. W ramach podziękowania za współpracę planujemy rozegranie meczu między uczniami naszej szkoły a kibicami klubu AVII.

 Dodatkowo 22 grudnia (czwartek) o godz. 9.00 podczas szkolnej
Wigilii będzie zorganizowany kiermasz świąteczny. Podczas kiermaszu będzie można zakupić ozdoby świąteczne przygotowane przez uczniów  oraz ciasto upieczone przez pracowników naszej szkoły. Zebrane pieniadzę będą również przeznaczone na DOM DZIECKA W RYBCZEWICACH.

Zapraszamy


W dniach od 27 listopada – 17 grudnia 2016 roku na terenie naszej szkoły prowadzona była akcja pt. „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli zebraliśmy dary, które zostały przekazane rodzinom potrzebującym. Organizatorem zbiórki na terenie szkoły była pani Dorota Zając. Składamy podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli nam posegregować zebrane rzeczy, a przede wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy darczyńcom.

W niedzielę w ramach świątecznej akcji kibice Świdnickiej AVII odwiedzili dom opieki nad dzieckiem i rodzina „Nasz dom” w Rybczewicach. Każdy z podopiecznych ośrodka otrzymał paczkę ze słodkościami oraz pamiątki Avii, ponadto za zebrane pieniądze zakupiliśmy środki czystość m.in szampony czy żele pod prysznic. Wychowawcom przekazali również stroje sportowe, piłkę oraz dodatkowe pudła słodyczy. Całe spotkanie z dzieciakami przebiegło w miłej i świątecznej atmosferze! Wszystkim którzy wspomogli tegoroczną zbiórkę dziękujemy!
W szczególność podziękowania należą się dzieciom ze szkoły podstawowej w Krępcu za dołączenie się do akcji i przekazanie słodyczy. Mamy nadzieje ze z roku na rok akcja będzie się rozwijać, oraz na dobre wpisze się w kalendarz kibiców Świdnickiej Avii oraz Świdnika.

Wigilia Szkolna


Jasełka są na stałe wpisane w kalendarz uroczystości naszej szkoły. W tym roku w magiczny klimat świąt wprowadzili nas uczniowie klasy pierwszej, trzeciej oraz piątej. Szkolne jasełka rozpoczęły się od występu uczniów młodszych klas. Mogliśmy po raz kolejny przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa. Oprócz świętego Józefa, Maryi, Trzech Króli, aniołów, pasterzy i dzieci na scenie pojawiły się – diabełki. Przedstawienie przeplatane było kolędami w wykonaniu uczniów. Zaraz po klasie pierwszej i trzeciej na scenę wkroczyli uczniowie klasy piątej, którzy w języku angielskim wykonali widowisko wigilijne. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, a także piękna scenografia wywarły duże wrażenie na zgromadzonej publiczności. Po zakończeniu występów artystycznych nadszedł czas na wspólne kolędowanie. Zaraz po tym cała społeczność szkolna podzieliła się opłatkiem i udała do świetlicy na poczęstunek. Całemu spotkaniu towarzyszył kiermasz bożonarodzeniowy, na którym można było kupić ozdoby świąteczne tj. ręcznie wykonane bombki, zawieszki na choinkę, zdobione talerze metodą decoupage, świeczniki, prześliczne kartki, choinki, a także ciasta upieczone przez pracowników szkoły. Kiermasz Świąteczny stworzył okazję, by zdobyć oryginalne prezenty dla najbliższych i w wyjątkowy sposób przystroić swoje domy. Dochód z kiermaszu wyniósł 1016 zł - dziękujemy za szczodrość. Wszystkie zebrane środki finansowe zostały przekazane jako darowizna Placówce Opieki nad Dzieckiem i Rodziną "Nasz Dom" w Rybczewicach.

W ostatnim czasie klasa I i III miała przyjemność gościć na zajęciach Strażaka Państwowej Straży Pożarnej, który jest tatą jednej z uczennic. Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się podczas pożaru, co wtedy robić, kogo powiadomić. Poza tym nasz Gość opowiedział nam wiele ciekawych historii związanych ze swoją pracą. Pokazał także jak udzielić pierwszej pomocy w różnych sytuacjach w czym dzieciaki brały udział z ogromnym zaangażowaniem. Po tak ciekawej lekcji nasi uczniowie z pewnością będą wiedzieli jak mają się zachować w różnych nieprzewidzianych sytuacjach.

20 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Kartka Bożonarodzeniowa”. Wszystkie prace konkursowe były piękne, a niektóre wyróżniały się oryginalnością wykonania. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz gromkimi brawami.

Wigilia Szkolna


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który wszyscy czekamy. JASEŁKA  w  wykonaniu  uczniów  klas I, III oraz klasy V wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami, nauczycielami oraz koleżankami i kolegami. Salę gimnastyczną zdobiła piękna dekoracja. Las z rozgwieżdżonym niebem, choinki i na środku płonęło ognisko. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, królów, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami.
Po zakończeniu występów nadszedł czas na wspólne kolędowanie, podzielenie się opłatkiem, życzenia oraz wspólny poczęstunek. W tym dniu odbywał się również  kiermasz bożonarodzeniowy, na którym można było kupić ozdoby świąteczne (ręcznie wykonane bombki, świeczniki, kartki świąteczne, talerze zdobione metodą decoupage) a także ciasta upieczone przez pracowników szkoły. Dochód z kiermaszu wyniósł 1016 zł. Wszystkie zebrane środki finansowe zostały przekazane Placówce Opieki nad Dzieckiem i Rodziną "Nasz Dom" w Rybczewicach.

Zawody w Mełgwi


14 grudnia
w Zespole Szkół w Mełgwi odbyła się Spartakiada sportowa, w której wzięli udział uczniowie klas I - IV ze szkół podstawowych z terenu gminy Mełgiew. Każdą szkołę reprezentowały cztery pięcioosobowe drużyny: zespół klasy pierwszej, zespół klasy drugiej, zespół klasy trzeciej i klasy czwartej. Organizatorem zawodów była Gmina Mełgiew przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Jackowie. W klasyfikacji ogólnej reprezentacja naszej szkoły zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy zawodnikom

Mikołajki


6 grudnia to jeden z najprzyjemniejszych dni w roku. To dzień, na który czekają z utęsknieniem nie tylko dzieciaki. Każdy liczy choćby na mały upominek od Świętego Mikołaja. Chcąc umilić ten dzień uczniom naszej szkoły, w ramach Mikołajek, dla dzieci z klas młodszych został zorganizowany wyjazd do kina Cinema City w Lublinie. Uczniowie wspólnie obejrzeli bajkę "Wilk w owczej skórze", a zaraz po seansie filmowym, w KFC czekały na nich zestawy do zjedzenia. Dzieci będąc w Felicity, miały możliwość wejść do znajdującego się w galerii domku Świętego Mikołaja. Niektórzy uczniowie skorzystali z okazji i pod nieobecność Mikołaja zasiedli w jego czerwonym fotelu. Wyprawę do Lublina można z pewnością zaliczyć do udanych.


Tegoroczna, trzecia edycja międzyszkolnego konkursu plastyczno-literackiego organizowanego przez nauczycielki naszej szkoły przeszła już do historii. Dziś nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie "Mełgiewskiej jesieni piórem i pędzlem malowanej". Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Świdnickiego, pan Dariusz Kołodziejczyk oraz Wójt Gminy Mełgiew, pan Ryszard Podlodowski. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych z gminy Mełgiew, którzy mieli za zadanie przygotować portret lokalnego bohatera lub napisać list do osoby, która ich zdaniem zasługuje na uznanie. Jury po przejrzeniu prac postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: czytaj dalej

Andrzejki

to ostatnia chwila do wróżb i zabawy przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji w ubiegły czwartek w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa.
W godzinach rannych bawiły się przedszkolaki, "zerówkowicze" i uczniowie klas młodszych. Po południu z kolei parkiet przejęli starsi uczniowie. Ulubiona muzyka i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. W tym dniu oczywiście nie zabrakło wróżb przygotowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Były one miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy,
że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok

Wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

klasy 1-3:
Filozofem być, czyli twardy orzech do zgryzienia
Zobacz Kotku, co masz w środku -  co się dzieje w ludzkim ciele?
Bezpieczny Uczeń
Klasy 4-6:

Codzienne życie drobnoustrojów
Rozsądek, który czasem płata figle
Bezpieczny uczeń

17 listopada bieżącego roku uczniowie naszej szkoły , opuścili szkolne mury, by na kilka godzin stać się studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W ramach Uniwersytetu Otwartego uczniowie w salach wykładowych brali udział w zajęciach prowadzonych przez uniwersyteckich wykładowców. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym zajmuje się filozof i jakie figle może płatać nasz rozsądek oraz czym są drobnoustroje żyjące w naszym organizmie. Jednakże największą atrakcją dla uczniów było uczestniczenie w warsztatach Bezpieczny Uczeń prowadzonych przez studentów z Akademickiej Sekcji Pomocy Przedmedycznej. Prowadzący zaprezentowali uczniom sposób udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, zapoznali uczestników z obowiązującymi procedurami i wytycznymi w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Po wyczerpującym pokazie uczniowie mieli szansę w praktyczny sposób sprawdzić zdobyte umiejętności ćwicząc na swoich kolegach. Zanim do poszkodowanego przybędzie profesjonalna pomoc medyczna, mijają cenne minuty, które mogą decydować o jego zdrowiu, a nawet życiu. Uważamy, że nasi uczniowie po udziale w warsztatach z pierwszej pomocy są w stanie realnie pomóc poszkodowanemu.http://www.open.kul.pl/17-18-listopada-zajecia-dla-szkol-podstawowych,gal_15797.html


ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY26 października 2016 roku uczniowie klas drugich naszej szkoły mieli  szansę zaprezentować swoje umiejętności kulinarne. Podsumowując wiadomości dotyczące zdrowego odżywiania, jakie w ostatnim czasie omawiali na lekcjach, przygotowywali sałatki i surówki. Jednym z etapów tych przygotowań było zaprezentowanie przez uczniów przepisu na sałatkę czy surówkę, którą najbardziej lubią jeść. Po długich obradach, uczniowie z wychowawczyniami,  spośród 23 przepisów kulinarnych wyłonili pięć przepisów na najciekawsze i najzdrowsze sałatki. Z przyniesionych do szkoły owoców i warzyw oraz innych składników uczniowie pracując w grupach "wyczarowali" zdrowe, smaczne i apetyczne potrawy. Na koniec delektowali się sporządzonymi przez siebie smakołykami. Mamy nadzieję, że po tej akcji uczniowie częściej i chętniej będą spożywać zdrowe, kolorowe i świeże  przekąski, a co najważniejsze będą je przygotowywać samodzielnie.Ślubowanie


Ślubowanie klas pierwszych to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez. W tym roku miało ono miejsce 21 października. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci.
Podczas części artystycznej pierwszoklasiści zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności.
W obecności dyrekcji szkoły, wychowawcy, zaproszonych gości oraz swoich najbliższych (rodziców, dziadków, rodzeństwa) złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, a wychowawczyni wręczyła pierwszakom dyplomy.
Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć dzieci udały się do sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, gdzie wspólnie z nimi oraz zaproszonymi gośćmi spędziły miłe chwile.
Wycieczka do Zamościa


12 października 2016r. wybraliśmy się do Zamościa. Mimo deszczyku odwiedziliśmy egzotyczne zwierzęta w ZOO. Na lekcji przyrody wysłuchaliśmy ciekawych informacji na temat tych zwierząt. Podziwialiśmy piękne kamieniczki i ratusz na Starym Mieście. Na koniec razem z naszymi paniami zaopatrzyliśmy się w pamiątki i prezenty dla bliskich. Mieliśmy też okazję zjeść frytki i coś słodkiego. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że odwiedzimy mieszkańców ZOO na wiosnę.

100- lecie Szkoły Podstawowej im. Marii Wójcik w Krępcu

W ubiegłą sobotę, tj. 8 października 2016 r. Szkoła Podstawowa w Krępcu obchodziła dwa wyjątkowe jubileusze. Były to 100- lecie jej istnienia oraz zbliżające się 25-lecie nadania jej imienia Marii Wójcik.


New Page 1

Tego dnia w murach dostojnej Jubilatki pojawili się znamienici goście, by wspólnie z całą społecznością Szkoły świętować setne urodziny. Wśród nich byli: pan Eugeniusz Pelak - Wicekurator Oświaty; pani Wiesława Stec- Przewodnicząca Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowowschodniego; pani Mariola Gumieniuk - Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność"; ksiądz Józef Swatowski- proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce; pan Leszek Czechowski- Członek  Zarządu Powiatu Świdnickiego; pan Ryszard Podlodowski- Wójt Gminy Mełgiew; pan Janusz Oleszek- Przewodniczący Rady Gminy Mełgiew; pan Waldemar Woźniak- Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych; radni Rady Gminy Mełgiew; pani Elżbieta Korbus- Zastępca Wójta Gminy Mełgiew; pani Mariola Matyjaśkiewicz- Inspektor ds. Oświaty. Swoją obecnością zaszczycieli również Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu powiatu świdnickiego, Dyrektorzy szkół gminy Mełgiew, Kierownicy jednostek budżetowych gminy Mełgiew, a także emerytowani nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Krępcu.
 
Uroczystości rozpoczęły się od mszy, którą w kaplicy p.w. Św. Józefa Robotnika w Krępcu odprawił ksiądz Józef Swatowski. Wyjątkową oprawę Mszy Świętej zapewniła obecność pocztu sztandarowego, a schola Domowego Kościoła z sąsiadującej parafii swym śpiewem wzbogaciła nabożeństwo.  
Następnie wszyscy uczestnicy udali się do pobliskiej remizy OSP, gdzie odbywały się dalsze obchody. Najpierw na scenę wbiegli wyjątkowi, bo mali (uczniowie klas I i II) ale pełni zapału, tancerze, którzy porwali całą widownię spektakularnym układem choreograficznym do utworu "Let's twist again". Następnie, w części artystycznej, uczniowie wyjaśnili cel naszego spotkania- urodziny szkoły. Na niewątpliwie trudne pytania o to czym są urodziny i kim jest jubilat odpowiedzi udzielili w krótkim filmie.

Recytacje uczniów przeplatane były wystąpieniami pani dyrektor, Elizy Szypulskiej, która najpierw powitała wszystkich przybyłych, a później w bardzo wzruszających przedstawiła cel i sens funkcjonowania naszej placówki na przestrzeni lat.

Kolejnym punktem było wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" i odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez mieszkańców Krępca I, którą poświęcił ks. Swatowski. To również był moment na wręczenie przez przedstawicieli gminy i powiatu orderów najdłużej pracującym w szkole w Krępcu nauczycielom-emerytom.
Był też czas na prezenty. Każda klasa przygotowała dla swojej szkoły symboliczny upominek. Zaproszeni goście również. Była to jednocześnie okazja do przemówień, w których padały słowa bardzo ciepłe, wzruszające i mądre. Jesteśmy za nie ogromnie wdzięczni i na pewno zapamiętamy je na długo.

Rocznica 100- lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów, a dla byłego grona pedagogiczne
go i absolwentów była wspaniałą okazją do snucia refleksji i wspomnień związanych ze Szkołą Podstawową w Krępcu.
W imieniu nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole, nie tylko z okazji jubileuszu.

Finałem części oficjalnej i artystycznej był urodzinowy tort, którym rodzice naszych uczniów poczęstowali wszystkich obecnych na sali.
Na koniec pani dyrektor zaprosiła wszystkich na poczęstunek oraz zwiedzanie szkoły. Czekało tam mnóstwo atrakcji, m.in. sala pamięci pełna starych zdjęć, świadectw, kronik szkolnych, czy pokaz zdjęć, które uwieczniły ważne dla szkoły wydarzenia. Chętni mogli wpisać się do księgi pamiątkowej.
Dla nas wszystkich był to magiczny czas i cieszy tym bardziej, że mogliśmy go świętować w tak zacnym groni
e.
Dziękujemy wszystkim sponsorom.
Występy szkolne to dla dzieci świetna okazja do zaprezentowania swoich talentów.
8 października 2016 uczniowie z klas O i I zaprezentowali swoje umiejętności taneczne.
Zaprosili na swój występ rodziców oraz dyrekcję szkoły. Uczniowie przedstawili tańce z ciekawymi układami choreograficznymi. Podczas pokazu rodzice mogli oklaskiwać i podziwiać osiągnięcia swoich pociech.
Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Mamy nadzieję, że ten występ  przysporzył wielu miłych wrażeń zarówno rodzicom jak i dzieciom.

Konkurs szkolny z okazji 100 - lecia Szkoły


26 września 2016 roku odbyły się szkolne konkursy: „Historia szkoły w Krępcu” oraz  konkurs plastyczny „Szkoła w Krępcu dawniej, dziś i w przyszłości”.Cel konkursów to – kultywowanie pamięci o naszej szkole i osobach z nią związanych.czytaj dalej

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez ks. Józefa Swatowskiego,
któremu serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy konkursu: Agnieszka Motyl, Anita Tatara, Agnieszka Kozieł.

Wizyta na cmentarzu

Nasi uczniowie z racji Stulecia naszej szkoły, a także zbliżającego się święta Edukacji Narodowej wybrali się na miejscowy cmentarz w Kazimierzówce, by złożyć wieniec na grobie naszej patronki, Marii Wójcik. To wydarzenie było doskonałą okazją do przypomnienia uczniom jeszcze raz, jak ważną rolę odegrała Maria Wójcik w szerzeniu edukacji wśród miejscowej ludności. Po krótkiej przemowie Pani Dyrektor, nastąpiło złożenie pamiątkowego wieńca na grobie.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego